מאמרים » בריכת נוי בגינה, פינת גן עדן קטנה

בריכת נוי בגינה, פינת גן עדן קטנה

חזרה הדפס שלח לחבר הוסף מאמר

הוספת בריכת נוי לגינה משדרגת את הגינה והופכת אותה מסתם פינת חמד ונוי, לגן עדן הפרטי שלכם, מקום של התחדשות וזרימה, לכם ולכל המשפחה. המים מרגיעים, מעשירים את הנפש, נותנים תחושה של טבע אמיתי בגינה הפרטית שלנו, גם אם זו ממוקמת בלב הכרך הסואן. הקמת בריכת נוי ושילוב אלמנטים שונים של זרימה כגון נחל קטן, מזרקה, מפל או שניים, צמחי מים וגדה, יהפכו את החלום למציאות, ויביאו אליכם את הרוגע והשלווה של הטבע ממש לפתח הבית. מעבר לקול המים הזורמים המרגיע, יש למי הבריכה אפקט מצנן, בפרט במדינה חמה כמו ישראל. הגשמת החלום אינה נחלתם של עשירים בלבד. מחיר הציוד, גם זה ברמה הגבוהה שישרוד שנים רבות, אינו בלתי אפשרי. כמובן, אפשר לחלום בגדול ולהגשים גם מאוויים מיוחדים, הכל בהתאם לאופי הגינה, תכנון הבריכה והאלמנטים שבה, הצמחיה, המכשור והיכולת. אבל אפשר גם בקטן.


ראשית, עליכם לבחור מקום לבריכה בגינה שלכם. ההנאה המירבית מפינת החמד שלכם תתאפשר אם תמקמו אותה בקרבת פינת הישיבה, או המקום בו אתם נוהגים לבלות את רוב זמנכם בעת השהיה בגינה. רצוי לא למקם את הבריכה ישירות מתחת לעצים אך גם לא בשמש ישירה. מיקומה של הבריכה ממש מתחת לעץ נשיר פירושו של דבר עלים במים, דבר שהוא לא רק לא אסטטי אלא גם עלול להפר את האיזון הביולוגי של הבריכה. גם בשמש יהיה קשה לקיים את האיזון הדרוש לבריכה, בבריכה חמה יש פחות חמצן, יתפתחו בה יותר אצות שיגרמו למים עכורים או מעופשים, או פשוט יכסו את פני הבריכה ויהרסו את יופיה. הבריכה צריכה להיות ממוקמת באיזור חצי מוצל, רצוי שיהיה אור שמש ישיר על הבריכה של 4-6 שעות ביום ולא יותר. כמו כן יש למקם את הבריכה לא במקום נמוך שאליו עלולים להתנקז מים מזוהמים כלשהם, מים משטיפה וניקיון או ניקוז מגשם. לפי תורת הפנג-שווי, מיקום אלמנט מים זורמים בצד הצפוני של הבית יתרום לשפע ולפרנסה, שיקול נוסף שניתן להתחשב בו בבחירת המיקום המתאים ביותר לכם. חשוב להקים בריכה שאינה רדודה מדי, כך ישאר חום המים יציב יותר והמים יתחממו פחות, וכן נוכל למנוע מחתולים עוברי אורח לאכול את הדגים שלנו. על כן, בדרך כלל מומלץ להקים בריכה בעומק של 50-60 ס"מ.
 

תפקיד חשוב בבריכה ובשמירה על האיזון בה יש למשאבה. היא מזרימה את המים למפלים, למזרקות ולבריכה, ומשמשת להוספת חמצן למים. החמצן עוזר לבקטריות שבמים לפרק חומרים מזיקים ובעיקר חנקן, שמגיע לבריכה מתרכובות אורגניות, מהפרשות הדגים והאוכל שלהם. תרכובות חנקן מזיקות מפורקות על ידי הבקטריות שמונעות התפתחות של אצות במים. הבקטריות הופכות את תרכובות החנקן המזיקות לניטרטים, המסייעים לצמיחה של צמחי המים. כך נשמר האיזון הביולוגי בבריכה. בנוסף, לשמירה על איכות המים חשיבות מכרעת בקיום הצמחיה והדגים בבריכה. חשוב שלא יהיה במים ריכוז מלחים גבוה, שיעודד גידול של אצות. כמו כן חשוב לשמור על נקיון הבריכה ומימיה ולהימנע מניקוז מים מזוהמים אליה. חלק מהדרכים למנוע את הפרת האיזון הביולוגי בבריכה הן לא להכניס אליה יותר מדי דגים, ולא להאכיל אותם יותר מדי. כמו כן חשוב לסלק את העלים שנופלים מהצמחים ומרקיבים במים. יש לנקות עלים שנושרים לתוך הבריכה ולא להשאיר אותם להירקב, דבר שיכול ליצור זיהום במים.
 

האיזון הביולוגי בבריכה נוצר גם על ידי שילוב מתאים בין הצמחים והדגים שבה, לצמחים יש תפקיד בהצללת הבריכה, ותפקיד לא פחות חשוב בקליטה של מלחים ומינרלים מהמים. הצמחים גם פולטים חמצן למים במשך כל שעות האור ועוזרים לבריכה להלחם באצות שהם צרכניות גדולות של אור ומינרלים על מנת לשרוד. הדגים לוקחים חמצן מהמים ומפרישים פחמן דו חמצני. הפחמן הדו חמצני נקלט ע"י הצמחים בתהליך הפוטוסינתזה שמפריש בשנית חמצן שנקלט ע"י הדגים וחוזר חלילה. בחושך התהליך הפוך, הצמחים צורכים חמצן ופולטים פחמן דו חמצני. בבוקר נוצר מצב של חוסר בחמצן בבריכה ולכן חשוב שהמשאבה תמשיך לעבוד 24 שעות ביממה. רצוי שצריכת החשמל של המשאבה תהיה נמוכה על מנת שלא נכביד על חשבון החשמל שלנו.
 

כדי לשמור על איכות המים לאורך זמן, דרוש להוסיף מסנן למשאבה שלנו, המסיר מהמים חומרים מזהמים, חנקן ופסולת. הניקיון נעשה גם באמצעים מכניים כגון ספוגים וגם באמצעים כימיים כגון פילטר פחם פעיל או זאולייט שהוא חומר סופח רעלים. בנוסף יש סינון ביולוגי שמבוסס על תהליכי הפירוק של החנקות על ידי הבקטריות, וכיוון שכך עליו לקבל מים וחמצן כל הזמן ולעבוד 24 שעות. הצנרת צריכה להיות כזו שמתאימה לבריכות נוי ולא סתם צנרת השקיה. משתמשים בצינור שרשורי, חלק מבפנים וכהה (שחור או ירוק) למניעה של הצטברות אצות (כתוצאה מחדירת אור השמש לצינור) ולאובדן ספיקה של המשאבה.
 

לעיצוב הבריכה ניתן ליצור מפלים או לקנות רכיבים מוכנים של אגנים, מפלים, מזרקות, ועוד. בנוסף יש אביזרי תאורה המותאמים במיוחד למים. על עיצוב הבריכה, שתילת צמחי מים ושאר ירקות אפרט במאמר הבא.

  

בשוק ניתן למצוא מגוון מוצרים לבריכות נוי, משאבות, פילטרים, צנרת, יריעות ובריכות מוכנות. ההמלצה שלי היא לבחור בציוד האיכותי, עם אחריות היצרן, גם אם זה אומר להשקיע מעט יותר בהקמת הבריכה. התענוג והקסם יישמרו לאורך זמן וימנעו אכזבות. לייעוץ נוסף ולרכישת ציוד אתם מוזמנים לבקר בחנות, להתרשם מגן ההדגמה שלנו בו הקמתי 2 בריכות עם נחל זורם ביניהן ולקבל עצות והדרכה, רעיונות וטיפים וגם סיוע מעשי בהקמת הבריכה, בין אם בעבודה עצמית או בעזרת בעלי מקצוע וגננים.

 

בהצלחה!

לקבלת ייעוץ פרטני, תכנון והקמת בריכת הנוי המותאמת ביותר לטעמכם האישי, לגינה שלכם ולתקציב, נשמח לראותכם אצלנו במרכז הגינון האיזורי אילן הכל לחקלאי ולגן!

שלכם, אילן נחמיה
   

"אילן הכל לחקלאי ולגן"

 

 

אילן הכל לחקלאי ולגן

מרכז גינון אזורי

שדה אליעזר

04-6801212

050-2242492

www.gardening.co.il

מציג מכרזים 1 עד 20 מתוך 31585

תאריך
כותרת
28-03-2021
זכוכית לשולחן
25-03-2021
שיש למטבח (התקנה מיידית)
20-03-2021
ארון גבוה לתנור אפיה built in
19-03-2021
צילום יום הולדת
17-03-2021
תיקון דלת כניסה
17-03-2021
ארון לתנור בנוי
17-03-2021
בסיס מברזל לאקווריום באורך מטר, נישת גבס לאקווריום וארונות מתחת לאקווריום מעץ ציפוי פורמייקה
13-03-2021
ארון איחסון
11-03-2021
ארון למכונת כביסה ומייבש
04-03-2021
בניית ארון למכונת כביסה ומייבש
04-03-2021
בניית חדר שרותים ומקלחת
01-03-2021
פרוק והרכבה והובלה -מולטי טריינר רב-תרגילים VO2 מגוון רחב של תחנות דגם 9500P
28-02-2021
כיסוי דק לבריכה
28-02-2021
יצור והתקנה 3 דלתות ל 3 קלפות מטבח
25-02-2021
בניית רמפה מברזל (פח מרוג)
24-02-2021
מחיר הסרת פנלים כהכנה לפרקט
15-02-2021
קומת גלריה על תקרת רבץ
12-02-2021
סלילת כביש אספלט
08-02-2021
בניית חדר שרותים ומקלחת
07-02-2021
סגירת מרפסת בבית פרטי

מציג מכרזים 1 עד 20 מתוך 31585